تشخیص برنج دم سیاه اصل و باکیفیت (تکنیک تشخیص)

تشخیص برنج دم سیاه اصل و باکیفیت (تکنیک تشخیص)

تشخیص برنج دم سیاه اصل و باکیفیت (تکنیک تشخیص)

 • 80 بازدید

برنج دم سیاه به دلیل رنگ شلتوک آن که قهوه‌ای مایل به سیاه است به این نام خوانده می‌شود؛ اما برخلاف نامش دارای رنگ کرمی بوده که هیچ‌گونه سیاهی و تیرگی در ساختار خود ندارد. برنج دم سیاه یکی از برنج‌های فوق‌العاده پرطرفدار و باکیفیت ایرانی از نوع برنج صدری است که بیشتر در استان گیلان، شهرهای لاهیجان و آستانه‌اشرفیه که دارای زمین‌های حاصلخیزتری هستند کاشته می‌شود. 
از لحاظ کیفیت و عطروطعم دارای جایگاه بسیار بالایی است؛ اما به دلیل دشواری و رنج و مشقت در کاشت، این نوع برنج بسیار کم محصول بوده و از همین رو قیمت بالاتری نسبت به دیگر برنج‌ها دارد.
در نگاه اول به نظر می‌رسد تشخیص برنج دم سیاه برای خریداران مشکل باشد؛ اما با خواندن این مقاله از برنج فا می‌توانید برنج دم سیاه اصل و باکیفیت را از سایر برنج‌های ایرانی و حتی نمونه نامرغوب و تقلبی آن تشخیص دهید و سپس اقدام به خرید نمایید.

تشخیص برنج دم سیاه اصل و باکیفیت از دیگر برنج‌های ایرانی

در این بخش از مطلب، راهکارهایی را ارائه می‌کنیم که به شما در تشخیص برنج دم سیاه اصل از سایر برنج‌های ایرانی کمک شایانی می‌کند. این موارد عبارتند از:

1. تست چربی

برای تشخیص برنج دم سیاه اصل و باکیفیت از دیگر برنج‌های ایرانی و یا نوع تقلبی آن، مقداری از دانه‌های برنج را در کف دست ریخته و هر دو دست را به هم می‌مالیم؛ اگر بعد از این کار رَد چربی بر کف دست خود احساس کردید برنج دم سیاه اصل است.

2. تشخیص از طریق پخت

یکی دیگر از راه‌های تشخیص برنج دم سیاه اصل از طریق پخت آن است. این نوع برنج پس از پخت نرم شده و بسیار قد می‌کشد و حتی اگر دوباره آن را گرم کنید سفت نمی‌شود. علاوه بر این به هنگام پخت و جوشاندن عطر و بو و طعمی بسیار عالی دارد و به همین دلیل در مراسم و مهمانی‌ها بیشتر از این نوع برنج استفاده می‌شود.

3. رنگ برنج

از دیگر راه‌های تشخیص برنج دم سیاه باکیفیت رنگ آن است که سفید متمایل به رنگ کرم است.

تفاوت برنج دم سیاه با برنج طارم هاشمی

شایان ذکر است که برنج دم سیاه شباهت بسیار زیادی به برنج طارم هاشمی دارد؛ اما تنها تفاوت فاحش بین برنج دم سیاه و برنج طارم هاشمی در قدکشیدن و دانه‌های بلند برنج دم سیاه به هنگام پخت است که قبل از پخت بین ۶ تا ۷ میلیمتر و بعد از پخت به ۱۳ میلیمتر می‌رسد. همین تفاوت به خریداران در تشخیص این نوع برنج از دیگر برنج‌ها و علی‌الخصوص برنج طارم هاشمی کمک فراوانی می‌نماید.

انواع برنج دم سیاه

همان‌گونه که در ابتدای این مقاله گفته شد، برنج دم سیاه جزء برنج‌های ایرانی باکیفیت است که بیشتر در شهرهای لاهیجان، گیلان، مینودشت، آستانه‌اشرفیه و... به دلیل خاک حاصلخیزتری که دارند کاشته می‌شود؛ اما به دلیل دشواری‌های زیادی که برای کشت آن وجود دارد بسیار کم محصول بوده و ازاین‌رو نسبت به دیگر برنج‌ها از قیمت بالاتری برخوردار است. 
در ادامه این مقاله انواع برنج دم سیاه برای آشنایی هر چه بیشتر شما آورده می‌شود پس با ما همراه باشید.

1. برنج دم سیاه مینودشت

این برنج همان‌گونه که از نامش پیداست در منطقه مینودشت کشت شده و بسیار خوش‌عطر و طعم و نیز خوش‌پخت است و به لحاظ کیفیت در سراسر ایران بی‌مانند است.

2. برنج دم سیاه کشت دوم

برنج دم سیاه کشت دوم بعد از برداشت برنج کشت اول و در اواسط مردادماه کاشته می‌شود و قیمت بالای آن به دلیل کیفیت چشمگیر و مرغوبیت فوق‌العاده آن است.

3. برنج دم سیاه فریدونکنار

برنج دم سیاه فریدون‌کنار یکی دیگر از انواع برنج‌های مرغوب ایرانی است که در استان مازندران کشت می‌شود و علاوه بر عطر و طعم و مزه عالی آن بسیار قد می‌کشد و به همین دلیل از آن برای پخت در جشن‌ها و مراسم‌ها استفاده می‌گردد.

4. برنج دم سیاه صدری

برنج دم سیاه صدری یکی از مرغوب‌ترین و باکیفیت‌ترین نوع برنج دم سیاه است که هم عطر و طعم فوق‌العاده‌ای دارد و هم جزء برنج‌های دانه بلند بعد از پخت به شمار می‌رود.

5. برنج دم سیاه استخوانی

وجه مشخصه برنج دم سیاه استخوانی که باعث متمایز شدن آن از انواع مشابه خود می‌گردد رنگ کرم مایل به استخوانی آن است که بسیار سخت و محکم بوده و به‌آسانی نمی‌شکند در حالی که برنج‌های نامرغوب دارای شیارهایی روی دانه برنج بوده و در هنگام پخت به‌راحتی می‌شکنند.

6. برنج دم سیاه کلاله

این نوع برنج در منطقه کلاله که یکی از مشهورترین شهرهای شمالی برای کاشت  برنج دم سیاه است کاشته می‌شود. برنج دم سیاه کلاله از عطر و طعم و مزه بی‌نظیر و فوق‌العاده‌ای برخوردار بوده و جهت خرید برای مشتریان سخت‌پسند گزینه مناسبی است.

تشخیص کیفیت برنج طارم دم سیاه اصل از تقلبی

تشخیص کیفیت برنج طارم دم سیاه اصل از تقلبی

برنج طارم دم سیاه، یکی از مرغوب‌ترین و محبوب‌ترین انواع برنج ایرانی است که به دلیل عطر، طعم و پخت عالی شناخته می‌شود. با توجه به قیمت بالای این نوع برنج، متأسفانه افراد سودجو اقدام به تقلب و عرضه برنج‌های نامرغوب به جای برنج طارم دم سیاه اصل می‌کنند. تشخیص برنج اصل از تقلبی برای مصرف‌کنندگان می‌تواند دشوار باشد، به همین دلیل در این مقاله به ارائه راهنمای جامع در این زمینه می‌پردازیم.

عوامل کلیدی در تشخیص برنج طارم دم سیاه اصل

عوامل کلیدی در تشخیص برنج طارم دم سیاه اصل عبارتند از:

1. ظاهر

 • شکل دانه: دانه‌های برنج طارم دم سیاه کشیده و کمی خمیده هستند.
 • رنگ: رنگ برنج طارم دم سیاه، کرم متمایل به قهوه‌ای روشن است.
 • یکدستی: دانه‌های برنج طارم دم سیاه باید یکدست و بدون شکستگی و ترک خوردگی باشند.
 • شفافیت: دانه‌های برنج طارم دم سیاه نباید شفاف باشند.
 • بو: برنج طارم دم سیاه عطر ملایم و مطبوعی دارد.
 • پخت: برنج طارم دم سیاه به خوبی قد می‌کشد و پس از پخت، نرم و دانه‌دانه می‌شود.
 • طعم: برنج طارم دم سیاه طعم و مزه دلچسبی دارد.

روش‌های عملی برای تشخیص برنج طارم دم سیاه اصل

روش‌های عملی برای تشخیص برنج طارم دم سیاه اصل عبارتند از:

 • آزمایش بو: مقداری از برنج را بو کنید. برنج طارم دم سیاه اصل عطر ملایم و مطبوعی دارد، در حالی که برنج‌های تقلبی ممکن است بوی ماندگی یا بوی نامطبوع داشته باشند.
 • آزمایش لمس: مقداری از برنج را بین انگشتان خود فشار دهید. برنج طارم دم سیاه اصل کمی چرب است و به انگشتان شما می‌چسبد.
 • آزمایش پخت: مقداری از برنج را بپزید. برنج طارم دم سیاه اصل به خوبی قد می‌کشد و پس از پخت، نرم و دانه‌دانه می‌شود.
 • آزمایش آبکش: مقداری از برنج را آبکش کنید. آب برنج طارم دم سیاه اصل باید شفاف باشد، در حالی که آب برنج‌های تقلبی ممکن است کدر باشد.

عواقب مصرف برنج طارم دم سیاه تقلبی

 • مصرف برنج‌های تقلبی می‌تواند منجر به مشکلات گوارشی مانند نفخ، دل درد و اسهال شود.
 • برنج‌های تقلبی ممکن است حاوی مواد شیمیایی مضر باشند.
 • مصرف برنج‌های تقلبی می‌تواند باعث اتلاف پول شما شود.

راه‌های پیشگیری از خرید برنج طارم دم سیاه تقلبی

 • با ویژگی‌های برنج طارم دم سیاه اصل آشنا شوید.
 • برنج را از فروشگاه‌های معتبر و شناخته شده خریداری کنید.
 • به برچسب و علامت تجاری روی بسته برنج توجه کنید.
 • از فروشنده در مورد کیفیت و اصالت برنج سوال کنید.
 • در صورت امکان، مقداری از برنج را قبل از خرید تست کنید.

با رعایت این نکات می‌توانید از خرید برنج طارم دم سیاه تقلبی جلوگیری کرده و از طعم و خواص این برنج مرغوب ایرانی لذت ببرید.

جمع بندی

همانطور که می دانید انواع مختلف برنج، شباهت زیادی به یکدیگر دارند. در نتیجه اگر تجربه و شناخت کافی نداشته باشید؛ احتمالا نمی توانید تشخیص دهید محصولی که در زمان خرید برنج ایرانی به شما ارائه شده چه نوع برنجی است. در برخی موارد حتی تشخیص اینکه برنج ایرانی است یا خارجی هم سخت است! چه برسد به برنج دم سیاه که شباهت عجیبی به سایر گونه های برنج، به ویژه برنج طارم هاشمی دارد. از این رو در این مقاله تلاش کردیم ویژگی های برنج دم سیاه اصل را معرفی کنیم تا راحت تر بتوانید این نوع برنج را تشخیص دهید. البته باز هم تاکید می کنیم در صورتی که تجربه کافی ندارید؛ بهتر است به فروشگاه های معتبر مراجعه نمایید تا کلاه سرتان نرود!

سایت اینترنتی برنج فا مرجعی با مجوز رسمی جهت تهیه انواع برنج ایرانی است و شما می توانید برنج مورد نیاز خود را با خیالی راحت از این مجموعه خریداری نمایید.

برنج فا

نظر (0)

اضافه کردن نظر

captcha